A sportrl
A teke sportgban a jtkosok clja, hogy minl tbb bbut - szakzsargonban ft - dobjanak elre meghatrozott dobsszmbl. A teke elssorban csapatjtk, ahol egy csapat hat fbl ll s a meccset az a csapat nyeri, amelyik csapat tbb pontot szerez.Egy meccsen sszesen nyolc pontot lehet szerezni, ezrt egy tekemeccs vgeredmnye 8:0,7:1,stb lehet.A gyzelemrt a bajnoksgban 3, a dntetlenrt 1 pont jr.
Bajnoksgok s a pontozs
Magyarorszgon jelenleg (2006) Superliga, NBI, NBII, NBIII illetve ezen csapatok tartalkbajnokgai kerlnek megrendezsre. Emellett rendeznek amatr bajnoksgokat s termszetesen egyni,illetve pros -mint pl. Orszgos Bajnoksg - versenyeket is . A klnbz bajnoksgokban rsztvev csapatok amennyiben megnyerik az adott bajnoksgot magasabb osztlyba jutnak, mg a bajnoksg utols helyn vgzett csapatok alacsonyabb osztlyba kerlnek. Jelenleg a Superliga orszgos szint, az NBI-ben szerepl csapatok keleti illetve nyugati csoportra, az NBII-es csapatok pedig 4 csoportra oszlanak. A pontszerzs szablyai nem ugyanazok minden osztlyban; az NBIII illetve a tartalkbajnoksgok pontjai a felsbb osztlyoktl eltrek.
A magasabb osztlyokban a pontszerzs menete a kvetkez:
A csapat pontjai kt tnyezbl llnak ssze: az n. csapatpontokbl, illetve a tbb frt jr kt pontbl.
Minden jtkos az ellenfl egyik jtkosval lp plyra s kt plyn egyidben dobnak (a jtkos az egyiken , az ellenfele a msikon), ellenttben a bowlinggal ahol a jtkosok felvltva dobnak. Minden jtkos sszesen 120 dobst dob, 30 dobsonknt plyacservel. Ez mit is jelent? Magyarorszgon jelenleg 2-es,4-es illetve 6 plys tekecsarnokok vannak.Pl. a 4-es plyn ez a kvetkezkppen zajlik: a jtkos az 1-es plyn kezd, ellenfele a 2-en, aztn 30 dobs mlva cserlnek, a jtkos dob tovbb a 2-en az ellenfele pedig az 1-esen. jabb 30 dobs mlva a jtkos tmegy a 4-es plyra, ellenfele a 3-asra s a jtkos a 3-ason fejezi be a dobst, ellenfele pedig a 4-esen. Termszetesen az a pros aki 3-4 plyn kezdett, az 1-2-esre kerl s k ott fejezik be a versenyt. Ezutn jn a tbbi jtkos hasonl rendszerben.A 2-es plyn ez gy zajlik, hogy minden jtkos ktszer dob mindkt plyn, a 6-oson pedig 1-2-3-4, vagy 3-4-5-6 vagy 5-6-1-2 verzik lehetsgesek.
Minden jtkos az ellenfelvel 4x30-at dob-azaz plynknt 30-at - s annak alapjn hogy ki nyeri meg ezeket az n. szetteket, pontot kapnak, teht gy kialakulhat 4:0,3:1,2:2,stb pontarny. Amennyiben a jtkos legalbb 3 ilyen szettpontot nyert, kap egy csapatpontot fggetlenl attl, hogy vagy ellenfele ttte a tbb ft. Amennyiben 2:2 az lls, az a jtkos kapja a pontot, amelyik a tbb ft ttte.
Ez alapjn sszesen 6 csapatpont kerl kiosztsra. A meccs vgn az a csapat amelyik a tbb ft (sszes csapatbeli jtkos eredmnynek sszege) ttte plusz kt pontot kap s gy alakul ki a meccs vgeredmnye.
Az NBIII-as illetve tartalkbajnoksgokban a kvetkezkppen mdosul ez a pontszerzsi szably:
(Megjegyzs: 2007-tl a Szuperliga, NBI, NBII csapatok tartalkbajnoksgaiban is mr a fentebb emltett rendszer lpett letbe. 2006-ig mg a kvetkezkben ismertetett szmtsi mdszer volt rvnyben.)
Itt a csapat sszes pontja szintn a csapatpontokbl illetve a tbb frt jr kt pontbl ll ssze, de itt a jtkosok sszesen 100-at gurtanak s csak kt plyn, azaz 50-50-et. Ami a pontszerzsben a leglnyegesebb klnbsg, hogy a jtkos nem az ellenfelt kell hogy legyzze, hanem minl tbbet kell gurtania hiszen a csapatpontokat azok a jtkosok kapjk, akik a 12-bl a hat legjobb eredmnyt dobtk.
Rgebben ugyanez a pontszerzsi metdus volt a magasabb osztlyokban is, s sokan mg most sem bkltek meg ezzel az j pontozsi rendszerrel, hiszen a magasabb osztlybeli szablyok szerint az a jtkos is szerezhet pontot, aki kevesebbet dobott , mint az ellenfele,de van 3 szettpontja.Elfordulhat, hogy a 12-bl a legjobb eredmny nem szerzett csapatpontot, mert ellenefele 3 szettben megverte t radsul kevesebb ft is dobott. A magasabb osztlyokban kialaktott pontozsi rendszer kilezi az egyni kzdelmeket a csapaton bell, fontoss vlhat a taktika, hiszen nem mindegy ki kivel fog jtszani; a csapat gyengbb jtkost kivel jtszassa az edz, az ellenfl leggyengbb jtkosval, vagy esetleg alkalmazzon ms taktikt?
Az elmlt vekben sokat vltoztak a szablyok, jelenleg a fenti rendszer van rvnyben, de nincs kizrva, hogy ez jra megvltozik. Sokig az volt a helyzet, hogy a Superligban a jtkosok 200-at dobtak, plynknt 50-t, az NBI-ben 160-at plynknt 40-et, az NBII-ben 120-at, plynknt 60-at s ennl lejjebbi osztlyokban 100-at, plynknt 50-et. Korbban nem volt kiktve ifjsgi jtkos ktelez szerepeltetse a csapatban, de ezt most NBII illetve annl feljebbi osztlyokban ktelezv tettk. Az ifjsgi jtkosok - 24 ves korukat be nem tlttt jtkosok - az NBI illetve Superligban kln bajnoksgot vvnak(2-2 jtkos), az NBII-ben pedig a hat jtkosbl egynek ktelezen ifistnak kell lennie. Ez jelentsen megneheztheti a csapatok lett, hiszen a nevesebb szakosztlyok kivtelvel igen nehz a csapatnak ifjsgi jtkost szereznie, hiszen a fiatalok krben nem nagy az rdeklds e sport irnt.
A plya
A tekeplya kb 28 mter hossz, kilenc, kb 40 cm-es bbu cscsra lltott ngyzet alakban helyezkedik el a plya vgn. A bbuknak kln nevk van- persze nem karcsi, jen, bla meg hasonlk:) .A jtkoshoz legkzelebb ll ft - a cscsra lltott ngyzet els fjt - els fnak hvjk. A ngyzet kzepn lv fa a kzps fa msnven bbos,mert ltalban ennek a bbunak a tetejn van egy kis "dudor". A jtkostl legmesszebb lv ft hts fnak hvjk. A ngyzet kt szls cscsn lv kt fa, a jobb illetve bal paraszt, mg a melletk elhelyezked fkat, annak fggvnyben, hogy htul,ell, jobb illetve bal oldalon vannak, jobb-hts, bal-hts, jobb-els,bal-els dmnak hvjk.
A golyk mrete szabvny szerinti, nincsenek olyan eltrsek, mint a bowlinggolyk esetben. A golyk kb 2.9 kg -t nyomnak, egy tlagos tenyrben elfrnek, ezrt nincs szksg a bowlinghoz hasonl lyukakra a golykban.
Gurtsok
A dobsok fajtja kt tpusba sorolhat: vannak a teli gurtsok -szakzsargonban teli -s a tarols gurtsok( rviden tarols). A teli gurts esetn a jtkos mind a kilenc bbura dob, majd miutn lettt belle valamennyit, jra visszakapja mind a kilenc bbut. A tarols esetn azonban a jtkos csak azokat a bbukat kapja vissza amiket nem ttt le. Lthat, hogy a teli gurts sokkal nagyobb eredmnyekkel kecsegtet mint a tarols. A jtkos egy meccsen fele telit s fele tarolst dob minden esetben, ami a korbban emltett 4x30-as gurtsszmnl maradva azt jelenti, hogy a jtkos minden plyn 15 telit s 15 tarolst dob.
A lettt fk szmolsnl nincsenek pluszpontok, a jtkos csak azokat kapja meg, amiket lettt. Ha egyms utn hrom kilencest dob, akkor sem kap bnuszt. Sokan,akik elszr hallanak a tekrl, gyorsan kiszmoljk, hogy pl 100 dobsbl mennyi a maximum s aztn csodlkoznak mikor kiderl hogy a szmukra kevsnek tn 500 nagyon, nagyon j eredmnynek szmt 100 dobsbl. Pedig ha belegondol az ember nincs ezen semmi csodlkoznival: a telinl mg elkpzelhet hogy valaki tartja mondjuk a nyolcas tlagot, azaz minden dobsra nyolcast dob, de tarolsnl ez mr nem lehet hiszen ha az elsre nyolcast dob, akkor a msodikra csak egy ft dobhat s ez mindenkpp ront a nyolcas tlagon. |